Fleadh Results 2018


Fleadh Cheoil na Éireann 2018 - Competition Results

The All Ireland Fleadh took place in Drogheda from August 12th to 19th and listed below are the Tulla CCE members that were placed.  Tulla Comhaltas would like to congratulate all Musicians and Set Dancers who were placed and also commend all those who took part,  in the All Ireland, Munster and County Fleadhanna.

U12 Céili Bands - 1st  Tulóg
U18 Harp Solo - 1st Lily O' Connor
U15 Duet - 1st Lara Murphy, Cushla Murphy
U15 Trio -  1st Lara Murphy, Ronan Kennedy, Cushla Murphy
                      3rd Jesse O'Connor (Tulla), Lily Price, Eileen Costello (Clarecastle-Ballyea)
U15 Céili Bands - 2nd  Tulla Notes 
U18 Fiddle Solo - 2nd Áine Murphy
U15 Fiddle Solo - 2nd Eve O'Conner
                                   3rd Cushla Murphy


Set Dancing
U12 Ladies full Set - 1st Cnoc na Gaoithe 


Fleadh Cheoil na Mumhan 2018 - Competition Results

Tulla Comhaltas congratulate all who entered the Munster Fleadh and the following members have been placed. Those placed 1st and 2nd will compete in the All Ireland Fleadh.


U12 Ceili Band

1st - Tulog u12

U15 Ceili Band
2nd - Tulla Notes u15 - 2nd
3rd - Tulla Ril u15 - 3rd


U18 Ceili Band
2nd - Humours of Tulla u18

Accordion
Senior 2nd - Aisling Hunt
u18        3rd - Stephen Kennedy

Fiddle
U18  1st - Aine Murphy
U15  1st -Eve O'Connor
         2nd - Cushla Murphy

Piano

U15 1st - Eabha McInerny 

Harp
u18 1st - Lily O'Connor
U12 3rd - Maisie O'Connor

Concertina
U18 3rd - Lily O'Connor

U12 3rd - Riona Hely 

Whistle
U18 1st - Stephen Kennedy
U15 3rd - Edel Cusack

Banjo
U18 3rd - Donagh O'Sullivan

Fiddle Slow Airs
U12 3rd - Niamh Ni Ogain


Flute Slow Airs

U18 3rd - Aisling McMahon

Duets
U15 2nd - Lara Murphy/Cushla Murphy

U12 2nd - Ríona Hely/Cara Murphy
         3rd - Doireann Egan/Aisling Egan

Trios
U15 1st - Jesse O'Connor (Tulla)/ Lily Price/Eileen Costello (Clarecastle-Ballyea)
         2nd - Lara Murphy/ Ronan Kennedy/ Cushla Murphy

Set Dancing
U18 3rd - Cnoc na Gaoithe Ladies
U12 2nd - Cnoc na Gaoithe Ladies


Fleadh Cheoil an Chlair 2018 - Competition Results

Tulla Comhaltas congratulate all who entered the County Fleadh and the following members have been placed and will compete at the Munster Fleadh.


U18 Ceili Band

1st The Humours of Tulla
Cliodhna O Keefe, Eva Carroll, Stephen Kennedy, Lily O Connor, Aisling Clarke, Gillian Donnellan, Sarah Fox, 

Sinead Mullins, Grace Kennedy, Aisling McMahon.

U15 Ceili Band
1st Tulla Notes
Emma Donnellan , Niall O' Farrell , Josette Hogan, Jesse O Connor, Cushla Murphy , Dara Fitzgerald , Niall Martyn, 

Lara Murphy , Ciara Tighe, Jack Kinsella.
2nd Tulla Ríl
Eabha McInerney, Cathal O'Sullivan, Aoife Dooley, Kathy O Farrell, Tara Mooney, Maeve Mc Caul, Kate Fitzgerald,

Roisin Duffy, Liam Browne, Sean Browne.

U12 Ceili Band 

1st - Tulóg
Aisling Egan, Mark McNamara, Cara Murphy, Ríona Hely, Andrew Kinsella, Molly Higgins, Emma Fitzgerald, 

Doireann Egan, Maisie O Connor, Niamh Lennon.

Fiddle 

U18 : 1st Aine Murphy, 2nd Sarah Fox
U15 : 1st Eve O'Connor, 2nd Cushla Murphy, 3rd Kathy O' Farrell
u12 : 2nd Doireann Egan, 3rd Maisie O'Connor

Fiddle Slow Airs              
U12 : 1st Niamh Ní Ógáin


Accordion
Senior : 1st Aisling Hunt
U18 :       3rd Stephen Kennedy 

U15 :       1st Ciara Tighe                
u12 :      1st Cara Murphy

Flute
U18 : 1st Aisling McMahon, 3rd Stephen Kennedy
Flute Slow Airs
U18 : 1st Aisling McMahon

Concertina
u18 : 2nd Lily O’Connor
u15 : 1st Jesse O’Connor
u12 : 3rd Riona Hely

Piano
Senior: 1st Daniel Landers
u15 :       1st Eabha McInerney

Accompaniment
Senior : 1st Daniel Landers
u15 : 1st Jesse O’Connor, 2nd Eabha McInerney
u12 : 3rd Sean Clune

Harp
U18 : 1st Lily O'Connor
u12 : 1st Maisie O’Connor, 3rd Jenny Murphy
Harp Slow Airs              
U12 2nd Jenny Murphy, 3rd Niamh Ní Ógáin

Whistle
u18 : 2nd Stephen Kennedy
u15 : 3rd Edel Cusack
Whistle Slow Airs      
U15 : 1st Laura Hayes

Drums
u15 : 1st Dara Fitzgerald

Banjo
U18 : 1st Donagh O’Sullivan

Mandolin                          
U12 3rd Andrew Kinsella

Storytelling
u12 : 1st Evie Quinn, 2nd Zoe Quinn

Duets
U18 :  1st Sorcha Nic an tSionnaigh/ Aidan Quigney ( Crusheen), 3rd Áine Murphy and Stephen Kennedy
U15 : 1st Lara Murphy/ Cushla Murphy, 3rd Cait NÍ Fhearghail/ Jesse O' Connor
U12 : 1st Aisling Egan/ Doireann Egan, 2nd Maisie O'Connor/ Eoin Costelloe (Clarecastle), 3rd Ríona Hely/ Cara Murphy

Trios
U15 : 1st Jesse O'Connor (Tulla)/ Lily Price/Eileen Costello (Clarecastle-Ballyea)

            2nd Lara Murphy/ Ronan Kennedy/ Cushla Murphy
U12 : 2nd Aisling Egan/ Cara Murphy/ Doireann Egan

Set Dancing
U18 Ladies 

2nd Cnoc na Gaoithe

Mary Ann Cavalleri, Aisling Clarke, Aisling Dooley, Aine Murphy, Maeve Moroney, Naoise O Sullivan, 

Dervla Creaven, Aoife Moroney.
U15 Ladies 

2nd St Claire's/ Cnoc na Gaoithe

Saidhbhe O Sullivan, Leah Mc Inerny, Eimear Greene Ellen Corry, Laura Mc Mahon, Niamh Quinlan, 

Aoife Crowley, Cadhla Ni Chaoimh
U12 Ladies 

3rd Cnoc na Gaoithe

Doireann Egan, Aisling Egan, Joanna Grady, Saoirse O' Farrell, Amy O Brien, Keelin Moroney, 

Katelyn Leamy, Cara Murphy.