Events and News


Fleadh Cheoil an Chlair, Ennis, Co Clare.
June 16th  - 17th - Dancing Competitions at Cois na hAbhna
June 23rd - 24th- Music, Singing, Comhra at St Flannan's College and Treacy's West County.

Munster Fleadh
Fleadh Cheoil na Mumhan
July 15th to 22nd 2018, Ennis, Co Clare
All events and competitions are listed on the Munster Fleadh website.

www.munsterfleadh.ie

All Ireland Fleadh
Fleadh Cheoil na hÉireann
August 12th to 19th 2018,  Drogheda, Co. Louth.
www.fleadhcheoil.ie


Fleadh Cheoil an Chlair - Competition Results

Tulla Comhaltas congratulate all who entered the County Fleadh and the following members have been placed and will compete at the Munster Fleadh.


U18 Ceili Band

1st The Humours of Tulla
Cliodhna O Keefe, Eva Carroll, Stephen Kennedy, Lily O Connor, Aisling Clarke, Gillian Donnellan, Sarah Fox, 

Sinead Mullins, Grace Kennedy, Aisling McMahon.

U15 Ceili Band
1st Tulla Notes
Emma Donnellan , Niall O' Farrell , Josette Hogan, Jesse O Connor, Cushla Murphy , Dara Fitzgerald , Niall Martyn, 

Lara Murphy , Ciara Tighe, Jack Kinsella.
2nd Tulla Ríl
Eabha McInerney, Cathal O'Sullivan, Aoife Dooley, Kathy O Farrell, Tara Mooney, Maeve Mc Caul, Kate Fitzgerald,

Roisin Duffy, Liam Browne, Sean Browne.

U12 Ceili Band 

1st - Tulóg
Aisling Egan, Mark McNamara, Cara Murphy, Ríona Hely, Andrew Kinsella, Molly Higgins, Emma Fitzgerald, 

Doireann Egan, Maisie O Connor, Niamh Lennon.

Fiddle 

U18 : 1st Aine Murphy, 2nd Sarah Fox
U15 : 1st Eve O'Connor, 2nd Cushla Murphy, 3rd Kathy O' Farrell
u12 : 2nd Doireann Egan, 3rd Maisie O'Connor

Fiddle Slow Airs              
U12 : 1st Niamh Ní Ógáin


Accordion
Senior : 1st Aisling Hunt
U18 :       3rd Stephen Kennedy 

U15 :       1st Ciara Tighe                
u12 :      1st Cara Murphy

Flute
U18 : 1st Aisling McMahon, 3rd Stephen Kennedy
Flute Slow Airs
U18 : 1st Aisling McMahon

Concertina
u18 : 2nd Lily O’Connor
u15 : 1st Jesse O’Connor
u12 : 3rd Riona Hely

Piano
Senior: 1st Daniel Landers
u15 :       1st Eabha McInerney

Accompaniment
Senior : 1st Daniel Landers
u15 : 1st Jesse O’Connor, 2nd Eabha McInerney
u12 : 3rd Sean Clune

Harp
U18 : 1st Lily O'Connor
u12 : 1st Maisie O’Connor, 3rd Jenny Murphy
Harp Slow Airs              
U12 2nd Jenny Murphy, 3rd Niamh Ní Ógáin

Whistle
u18 : 2nd Stephen Kennedy
u15 : 3rd Edel Cusack
Whistle Slow Airs      
U15 : 1st Laura Hayes

Drums
u15 : 1st Dara Fitzgerald

Banjo
U18 : 1st Donagh O’Sullivan

Mandolin                          
U12 3rd Andrew Kinsella

Storytelling
u12 : 1st Evie Quinn, 2nd Zoe Quinn

Duets
U18 :  1st Sorcha Nic an tSionnaigh/ Aidan Quigney ( Crusheen), 3rd Áine Murphy and Stephen Kennedy
U15 : 1st Lara Murphy/ Cushla Murphy, 3rd Cait NÍ Fhearghail/ Jesse O' Connor
U12 : 1st Aisling Egan/ Doireann Egan, 2nd Maisie O'Connor/ Eoin Costelloe (Clarecastle), 3rd Ríona Hely/ Cara Murphy

Trios
U15 : 1st Jesse O'Connor (Tulla)/ Lily Price/Eileen Costello (Clarecastle-Ballyea)

            2nd Lara Murphy/ Ronan Kennedy/ Cushla Murphy
U12 : 2nd Aisling Egan/ Cara Murphy/ Doireann Egan

Set Dancing
U18 Ladies 

2nd Cnoc na Gaoithe

Mary Ann Cavalleri, Aisling Clarke, Aisling Dooley, Aine Murphy, Maeve Moroney, Naoise O Sullivan, 

Dervla Creaven, Aoife Moroney.
U15 Ladies 

2nd St Claire's/ Cnoc na Gaoithe

Saidhbhe O Sullivan, Leah Mc Inerny, Eimear Greene Ellen Corry, Laura Mc Mahon, Niamh Quinlan, 

Aoife Crowley, Cadhla Ni Chaoimh
U12 Ladies 

3rd Cnoc na Gaoithe

Doireann Egan, Aisling Egan, Joanna Grady, Saoirse O' Farrell, Amy O Brien, Keelin Moroney, 

Katelyn Leamy, Cara Murphy.